برنامه ریزی برای استارتاپ


مهمترین مرحله در چرخه زندگی استارتاپ، برنامه ریزی استارتاپ برای راه اندازی آن است. اگر فکر می‌کنید که بدون داشتن یک زمان بندی واقع بینانه و یا یک برنامه ریزی برای راه اندازی پر قدرت، می‌توانید با موفقیت از این مرحله بگذرید، سخت در اشتباهید. در این مرحله از کار باید خیلی احتیاط کنید. چون ممکن است پایان ایده استارتاپی شما ، کابوس شما شود. مهمترین جنبه استراتژیک در راه اندازی ، چگونگی بازاریابی استارتاپ شما در این مرحله است.

البته این برنامه ریزی راه اندازی ، برای استارتاپی که هنوز مدل کسب و کار خود را تست نکرده و جواب نهایی برای راه اندازی کسب و کار را نگرفته است ، باید در قالب نقشه راه باشد. ضمنا برای استارتاپ هایی که از این مرحله عبور کرده اند و یا ایده مشابه آنها در بازار تست شده و مدل کسب و کارشان جواب گرفته و در حال پیاده سازی هستند. بهتر است برنامه ریزی راه اندازی بصورت یک زمانبندی جامع و تفضیلی باشد و همچنین به صورت یک پروژه ، کار را مدیریت کرد.

برای شروع برنامه ریزی استارتاپ ، یک طرح بازاریابی متمرکز آماده ‌کنید

طرح بازاریابی شامل استراتژی‌ها و روندهایی است که یک کسب و کار نوپا ممکن است برای توسعه کانال‌های ارتباطی با مخاطبان مورد هدف خود استفاده کند. هیچ چیز سریعتر از بازاریابی بد، استارتاپ را خراب نمی‌کند.

شناخت صحیح از مشتریان بازار هدف و یک طرح بازاریابی به شما کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه‌، کانال‌های اطلاعاتی و راه‌های هدایت آنها را به درستی مورد هدف قرار دهید. کل کسب و کار شما وابسته به استراتژی بازاریابی جامع بوده و نیاز به برنامه ریزی و اجرای به موقع در مرحله راه اندازی دارد.

طرح بازاریابی برنامه ریزی استارت آپ

داشتن یک طرح به شما کمک می‌کند تا:

 • اثربخشی استراتژیها در بازاریابی‌تان را ارزیابی کنید.
 • منابع مورد نیاز برای اجرای طرح خود را لیست کنید.
 • مشتریان و رقیبانتان را بشناسید و بهینه ترین حالت سرمایه گذاری را انتخاب کنید.
 • کسب و کار نوپای خود و همچنین محصولات و خدمات آن را مناسب با نیاز‌های بازار تعریف کنید.
 • روشهای بازاریابی مورد نیاز در طول زمان را شناسایی کرده و یادگیری‌های لازم را پیش بینی کنید.

اجزای برنامه ریزی راه اندازی استارتاپ را بررسی کنید

با توجه به تجزیه و تحلیل تعدادی از استارتاپ ها و مراحل راه اندازی و فعالیت های آنها می توان مراحل زیر را برای راه اندازی استارتاپ ضروری دانست و شرح داد.

 1. تعیین هدف از کسب و کار

در این مرحله، شما باید دریابید که کسب و کار شما قصد رسیدن به چه هدفی را دارد. در طول تعریف استراتژی‌های بازاریابی‌تان، شما باید بینش‌های عملگرایانه‌ای را مبنی بر این که چرا کسب و کار شما بیشتر قابل اعتماد است، بسط و گسترش دهید. یعنی به چه دلیل فکر می‌کنید مشتریان از بین رقبا ، بیشتر به کسب و کار شما اعتماد می کنند. با انجام این کار و متمرکز بودن بر روی آن، شما به مشتریانتان کمک می‌کنید تا کسب و کار شما را بهتر بشناسند و سریع تر و بیشتر به آن اعتماد کنند.

تعیین هدف از کسب و کار
 1. شناسایی مخاطبان بالقوه (مشتریان)

بازار مانند اقیانوسی از مشتریان بالقوه حاضر به خرید یک محصول است؛ اما چه چیزی باعث می‌شود که شما فکر کنید که آنها محصول شما را نیز خریداری خواهند کرد؟

در ابتدا شما باید شناسایی کنید که کدام دسته از مصرف کنندگان را مورد هدف قرار می‌دهید. شرح مفصلی از این دسته بندی‌ها ، تلاش‌های شما را هدفمند و ارزشمند خواهد کرد. شما باید مخاطبان هدف را به طور دقیق توصیف کنید تا درک درستی از آنچه شما در تلاش برای رسیدن به آن هستید، داشته باشید.

 1. شناسایی رقبای قوی و در حال رشد

در اغلب موارد، استارتاپ‌ها زمان زیادی را صرف شناسایی و تست رقبای خود نمی‌کنند. شما می توانید با تحلیل قوی رقیبان و دانستن نقاط قوت و ضعف‌شان ، امکان یک شروع فوق العاده را داشته باشید. البته برای این شناخت گاهی اطلاعات خوب و ارزان موجود است و گاهی یا اطلاعاتی وجود ندارد و شما با ابهامات زیاد مواجه هستید و یا هزینه دسترسی به این اطلاعات بسیار بالا هست.

این نکته بسیار با اهمیت است که شما باید هر گونه محصولی که شبیه محصول شماست یا احتمال جایگزین شدن را دارد ، در نظر بگیرید.

 1. جایگاه برند بی نظیر

نام تجاری شما و آنچه که نام تجاری شما در نظر دارد برای مشتریان انجام دهد، بخشی جدایی ناپذیر از مهمات جنگی بازاریابی شما خواهد بود. این می‌تواند قویترین مزیت رقابتی شما باشد. یک توضیح ساده اما جامع از اینکه شما چگونه نیازهای مشتریان خود را برآورده می‌کنید. این توضیح ساده وقتی که شما شروع به رقابت در بازار می کنید و سعی می کنید از رقبای خود پیشی بگیرید و متمایز ‌شوید، می‌تواند برای شما معجزه‌ کند و میان بر‌های جذابی را به شما نشان دهد. بطور خلاصه می توان گفت: توضیح موقعیتی با یک رویکرد هدف گرا برای حل مشکلات، خیلی بهتر از رویکرد افرادی با چشم انداز خیالی است.

 1. انجام تست‌های اولیه

پس از اینکه محصول شما آماده شد، باید بازار را تجربه کند. پس حتما تست‌هایی را انجام دهید و از مشتریان بازخورد بخواهید. شما باید این تست‌ها را توسط مشتریان واقعی انجام دهید. از آنها بپرسید که در محصول شما چه چیزی خوب و یا درست نیست؟ چگونه می‌توان آن را در آینده بهبود داد؟

اریک ریز (Eric Ries) از Lean Startup می‌گوید که با انجام تست‌های اولیه عمومی، آنها توانستند محصولی را به بازار عرضه کنند که عموم مردم آن را می‌خواستند. شما باید توجه داشته باشید که مشتریان شما امکان دارد محصول را از دید دیگری که تیم شما قادر به درک آن نباشد، مشاهده کنند. پس همیشه زمان و هزینه لازم برای آزمایشات و بررسی آنها، هم برای محصول و هم برای نحوه توزیع و ارتباط با مشتری در نظر بگیرید. البته استفاده از خلاقیت هم می تواند راهگشا باشد.

انجام تست‌های اولیه
 1. تکمیل و ارائه معرفی مختصر و سریع ایده‌تان

هنگامی که (MVP (minimum viable product شما آماده است، اسلایدهای معرفی سریع طرح خود (pitch deck) را آماده کنید تا سرمایه گذاران را در جلسات گردهمایی ، مجذوب کسب و کار نوپا کنید. کارشناسان استارتاپ معتقدند که اسلایدهای معرفی مختصر و سریع ، نباید بیش از 19 صفحه داشته باشد.

در واقع پیتر تیل (Peter Thiel)، نویسنده کتاب Zero to One و مؤسس پی پال، راهنمای کامل در مورد تهیه اسلایدهای معرفی مختصر و سریع را ارائه کرده است که می‌تواند به سرمایه گذاران در آشنایی و درک استارت آپ شما در کمترین زمان کمک کند.

در واقع تیل توصیه می‌کند که دو اسلاید معرفی آماده کنید. اولی اسلایدی است که شما در طول جلسات با سرمایه گذاران استفاده می‌کنید و باید بیشتر تصویری باشد و معمولا چشم انداز و آمار کلی با اعداد و ارقام مالی می باشد. همچنین اسلاید دوم که دارای اطلاعات دقیق تر و با جزئیات بیشتر درباره محصولات یا خدمات خروجی کسب و کار است. معمولا مزیت های آنها را بیان می کند. شما اسلاید دومی را از طریق ایمیل به سرمایه گذاران و شرکت کنندگان ارسال خواهید کرد. این اسلایدها به آنها (به ویژه مشتریان) در مورد شناخت دامنه محصول شما کمک خواهد کرد و شاید سرمایه گذارانی که ممکن است ایده شما را در جلسه گردهمایی درک نکرده‌اند، پس از بررسی پتانسیل آن، علاقه مند شوند. البته این اسلایدها دید بسیار خوبی برای برنامه ریزی استارتاپ به ما می دهد.

تعدادی قوانین طلایی برای بنیانگذاران طرح‌ها و ایده‌های استارتاپی وجود دارد که بهتر است قبل از شرکت در جلسات معرفی آنها را بدانید ؛

 • اطمینان حاصل کنید که شرایط رقابت را به خوبی می دانید. کورکورانه به جلسه معرفی ایده خود نروید.
 • ارائه‌ ایده‌ شما چه مزایایی را فراهم می‌کند؟ شما چه هدفی از آن دارید؟ قبل از حضور در جلسه معرفی ایده‌ها، جوانب مثبت و منفی رقابت را ارزیابی کنید. یک قاعده کلی وجود دارد. اگر رقابت برای کسب و کار شما مزایایی دارد، حتی اگر شما احتمال زیادی می دهید که ببازید، باز هم در رقابت شرکت کنید. اما اگر مزیتی برای شرکت در رقابت نمی بینید، شرکت نکنید. مزایا می‌تواند هر چیزی از ارتباط و دیدار با سرمایه گذاران تا ملاقات با شرکا و بنیان گذاران بیشتر و یا شناخت بهتر از رقبا و شرایط بازار و غیره باشد. البته این نکته خیلی مهم است که مزایا به درستی شناسایی شود و قابل اندازه گیری باشد.
 • ارائه‌ ایده را تحت کنترل نگه دارید: بله، شما ایده‌ خود را به کارشناسان معرفی می‌کنید، اما استارتاپ متعلق به شما است. بنابراین، کنترل را روی ارائه‌ ایده نگه دارید. اگر آنها بگویند که استارتاپ شما فاقد پتانسیل است یا نمی‌تواند مشکلی را حل ‌کند یا حرفهایی شبیه به این ، نگران نباشید. فقط با اطمینان و جسورانه بگویید که مطمئن هستید که محصول شما می‌تواند آن را حل کند. جلسات معرفی ایده‌ها ، جلسات بحث یا استدلال نیستند. سرمایه گذاران فقط سعی دارند بررسی کنند که آیا ایده‌ شما پتانسیل مورد نیاز را دارد. در نهایت، هدف از جلسات معرفی ایده ، نه تنها یافتن سرمایه گذاران، بلکه بازاریابی کسب و کار شما است.
 1. شناسایی کانال های توزیع و ارتباط با مشتری برای راه اندازی استارتاپ

در حالی که سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها در حال افزایش هستند و جذب سرمایه‌ها ، بخشی از برنامه راه اندازی استارتاپ هستند و حتما بنیانگذاران باید به دنبال سرمایه گذار و دریافت بودجه باشند. اما همه‌ استارتاپ‌ها به اندازه کافی خوش شانس برای دریافت سرمایه و حمایت مالی نبوده و بسیاری از آنها خودگردان هستند و خود اعضاء تیم کاری ، سرمایه‌گذاری مورد نیاز کار را متقبل می‌شوند.

البته حتی با استارتاپ خودگردان و بودجه های محدود هم شما نباید بازاریابی را فراموش کنید. یکی از روشهای بازاریابی با بودجه محدود که معمولا اثربخشی بالایی هم دارد ، بازاریابی دهان به دهان از طریق پلتفرم‌های موفق در بازارهای هدف است. نمونه های آن در کشور ما سایت هایی مثل دیجیکالا ، زنبیل ، پونیشا و … و همچنین اپلیکیشن های دیوار ، آچاره ، استادکار و … می باشد. هر یک از این پلتفرم‌ها دارای شرایط و ضوابطی هستند. قبل از ارسال محصول و یا خدمات خود، اطمینان حاصل کنید که آنها را خوانده‌اید تا از پیش آمد مشکلات جلوگیری کنید. برای مثال شما می توانید اگر خدماتی دارید در بعضی از اپلیکیشن ها و سایت هایی که خدمات فریلنسرها را ارائه می دهند، بازاریابی کنید. همچنین اگر محصولی دارید می توانید در برخی از سایتهای آگهی رایگان یا اپلیکیشن های دست دوم فروشی عرضه کنید.

امروزه بهتر است با بازاریابی دیجیتالی شروع کنید

حالا شما باید راه‌هایی برای رسیدن به مشتریان خود پیدا کنید. حتی این نکته بسیار مهم است که اطلاعات بدست آمده از مطالعه بازار و مشتریان را بتوانید محک بزنید. به غیر از روشهای متداول مانند رسانه‌های چاپی و پخش آن، ما لیستی کوچک ، از برخی از کانال‌های بازاریابی دیجیتالی که ممکن است برای کسب و کار شما مفید باشد، در اینجا گردآوری کرده‌ایم. بازاریابی دیجیتال معمولا کم هزینه تر و همچنین خیلی تعاملی تر از سایر رسانه های تبلیغاتی است. در ادامه‌ مطلب به آنها می‌پردازیم ؛

بازاریابی دیجیتال در برنامه ریزی
 • شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی قوی ترین رسانه ها در بازاریابی های مدرن امروزی هستند. آنها به بخش مهمی از برنامه‌ بازاریابی هر کسب و کار تبدیل شده‌اند. چون شما می‌توانید یک قشر مخاطب گسترده تر را با هزینه و زمان کم ، هدف قرار دهید که به نوبه خود ممکن است به مشتریان بالقوه منجر شود. مهمترین مزیت این بستر تعامل و ارتباط زنده آن با مخاطبان و مشتریان است. از طریق شبکه اجتماعی، کارآفرینان تازه کار و استارتاپ‌ها می‌توانند جذب مشتری داشته باشند و یا بازخورد مشتریان را جمع آوری کنند. شما به عنوان یک استارتاپ باید با دنبال کردن رویکرد سیستماتیک بر روی اهداف کوچکتر تمرکز کنید.

همانطور که می‌دانید امروزه دوران، دوران شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال است و برای همه‌ کسب و کارها ، تجزیه و تحلیل ارزش خود در رسانه‌های اجتماعی ضروری است. یک صفحه لینکدین و یا یک اکانت اینستاگرام فعال و یا یک کانال تلگرامی می‌تواند به عنوان ابزاری برای فعالیت بازاریابی شبکه اجتماعی شما باشد.

 • کانال وبلاگ یا سایت اینترنتی

امروزه هیچ کسب و کاری بدون یک وب سایت فعال نمی‌تواند زنده بماند و به مسیر خود ادامه دهد. وب سایت یک زیر بنای مهم از بازاریابی مدرن امروزی محسوب می‌شود. وب سایتها یا وبلاگها ، به تقویت موقعیت اجتماعی شرکت و ارتقاء برند کمک می‌کند.

حفظ و به طور مرتب به روز رسانی وب سایت با مقالات مفید و کاربردی (که اصطلاحا وبلاگ هم گفته می شود) کمک می‌کند بازدید کنندگان به طور مداوم از سایت شما بازدید کنند و با کسب و کار شما آشنا شوند. اینگونه قبل از اینکه محصول یا خدماتی را ارائه دهید ، می توانید نظر مخاطبان و مشتریان بالقوه را بسنجید.

البته برای نتیجه گرفتن در این نوع بازاریابی باید با اصول آن آشنا شوید. برای مثال نکاتی برای نوشتن یک اطلاعیه‌‎ مطبوعاتی که برای بازخورد گرفتن از مخاطبان اهمیت زیادی دارد ، شامل موارد زیر است؛

 • برای هر مقاله وبلاگ خود ، یک سرصفحه جذاب بنویسید.
 • داستان (استارتاپ) خود را به همراه مزیت ها نقل کنید.
 • مختصر توضیح دهید که چگونه مشکل مشتریان را حل می کنید.
 • در سبک هرم وارونه بنویسید (از مهم ترین مزیت ها شروع کنید).
 • فراموش نکنید که اطلاعات تماس خود را خیلی واضح بنویسید.
 • بازاریابی ایمیلی

در واقع بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ ، به عنوان مفهومی که قبلا آزمایش شده و جواب داده، ابزاری کارآمد و محبوب برای ارتقاء و بازاریابی بسیاری از استارتاپ‌‌هاست. سازمانها و شرکت‌ها می‌توانند تکنیک‌های بازاریابی ایمیلی را برای گسترش کسب و کار خود به کار گیرند. علاوه بر این، خبرنامه‌ها، ایمیل‌های تبلیغاتی و کمپین‌های ایمیل نیز می‌تواند به بازاریابی مؤثرتر کمک کند. البته در بازاریابی ایمیلی مهمترین نکته این است که باید ایمیل را از افراد علاقمند به موضوع جمع آوری کرد. در غیر این صورت چندان موثر نخواهد بود.

همین حالا وقت شروع کردن است!

هنگامی که شما در حال ارائه یک استارتاپ هستید، پیروی از احساساتتان همیشه ایده‌ خوبی نیست. شما باید طرحی مستند و مستقل داشته باشید که در موارد مهم و کلیدی کار برنامه ریزی شده باشد. با پیگیری یک برنامه ریزی خوب ، راه اندازی استارتاپ شما قطعا راه خود را برای تبدیل شدن به یک استارتاپ موفق پیدا خواهد کرد و بدین ترتیب خواهید توانست توجه مخاطبان هدف خود را به دست آورید. مطمئن شوید که قبل از شروع سفر کارآفرینی خود ، بر این نکات ارزشمند به اندازه‌ کافی تمرکز کرده اید. پس سعی کنید یک برنامه انعطاف پذیر برای راه اندازی استارتاپ خود داشته باشید. همچنین به مرور با کسب اطلاعات بیشتر برنامه ریزی خود را برای دسترسی به اهداف اصلی ( با کمترین زمان و هزینه ) با همفکری اعضاء تیم کاری اصلاح نمایید.

  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *