چگونه ابزار نقشه راه به موفقیت استارتاپ کمک می کند؟


چگونه ابزار نقشه راه به موفقیت استارتاپ کمک می کند؟

چگونه ابزار نقشه راه به موفقیت استارتاپ کمک می کند؟

تیم استارتاپ معمولا رسیدن به یک مدل کسب و کار سودمند را هدف خود قرار می دهد. بطور طبیعی برای رسیدن به مدل کسب و کار مورد نظر، تیم استارتاپ یک برنامه در ذهن خود دارد. اما در واقعیت صِرف داشتن یک مدل ذهنی وایده نمی توان کسب کار را شروع کرد . پس به این علت است که هنگام شروع کار، تیم استارتاپ یک برنامه انعطاف پذیر و جامع می خواهد. یک برنامه و مسیر راهی که بر اهداف کلیدی تمرکز کند و در عین حال جهت حرکت درست را با توجه به همه ابهامات پیش رو نشان دهد. تا اینگونه احتمال شکست تیم و عدم موفقیت بشدت کاهش یابد. خلاصه اینکه ما در این مجال می خواهیم به پرسش چگونه ابزار نقشه راه به موفقیت استارتاپ کمک می کند ، پاسخ دهیم.

نقشه راه استارتاپ چیست؟

شاید در نگاه اول نقشه راه ، شبیه یک برنامه ریزی ساده برای کسب کار نو و پویا به نظر برسد. اما نقشه راه ، یک دیدگاه بلند مدت است که در آن تیم استارتاپ ، کلیات مسیری که باید طی کند را به تصویر می کشد. در واقع نقشه راه نوعی برنامه ریزی با انعطاف پذیری بالا و در عین حال جامع می باشد. اهداف اصلی و پروژه های مورد نیاز برای رسیدن به آن اهداف و منابع مهم و بودجه بندی کلی در طول زمان مشخص می گردد. در یک نقشه راه که یکی از بهترین ابزارها برای مدیریت استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا می باشد، (چون این مجموعه ها به علت ابهامات در کارها، نیازمند برنامه های منعطف هستند.) موارد زیر دیده می شود؛

  1.  هدف اصلی استارتاپ (که باید در زمان و مکان های مشخص به آنها دست یافت)
  2. پروژه های تیم استارتاپ برای رسیدن به اهداف (محصول، بازار، اجزای مدل کسب و کار نوپا و …)
  3. منابع مورد نیاز برای رسیدن برای انجام پروژه ها (نیروی انسانی مهمترین منبع استارتاپ)
  4. بازه های زمانی بین موارد بالا و اولویت بندی هر یک از این موارد

در اصل یک نقشه راه، اهداف و استراتژیهای عمده برای دستیابی به موفقیت یک مدل کسب و کار جدید را مصور می‌کند. یعنی مسیر رشد آن را بصورت نمودار میله ای در طول زمان، با یک تصویر نشان می‌دهد. اینگونه از سردرگمی تیم استارتاپ برای پیاده سازی بخش های مختلف مدل کسب و کار جدید (که استارتاپ نمی تواند برنامه ریزی دقیقی بدلیل ابهامات زیاد برای آن انجام دهد) جلوگیری می شود.

چگونه یک نقشه راه کسب و کار بسازیم؟

البته می توان نقشه راه تیم استارتاپ را برای چند سناریو مدل کسب و کار یکجا ترسیم کرد. یا برای هر کدام به تفکیک این کار را انجام داد و یک نقشه راه جداگانه ترسیم کرد  .  چون برای هر ارزش پیشنهادی و محصول اولیه ( MVP ) مرتبط با آن امکان دارد،  مدلهای کسب و کار مختلفی داشته باشیم.

مهمترین نکته در مدیریت با کمک نقشه راه این است که ؛ با تمرکز بر مسائل کلیدی و مهم ، که بیشترین تاثیر را بر موفقیت استارت آپ دارد، بتوانیم عکس العملهای لازم را بهتر و سریع تر انجام دهیم. در فضای رقابتی امروز این توانمندی که چابکی نام دارد مهمترین عامل موفقیت کسب و کارها و پیشرو بودنشان می باشد. البته خیلی مهم است که مسائل کلیدی کار خود را درست بشناسیم و توانایی مدیریت صحیح هریک از آنها را نیز داشته باشیم.

چگونه یک نقشه راه کسب و کار بسازیم؟

در ابتدا فرض می کنیم با یک تیم استارتاپ بیشتر از دو نفر سرو کار داریم. (نه این که این نقشه راه نمی تواند برای کسب و کارهای کوچک اثر داشته باشد، بلکه بسیار ساده تر می‌شود آن را انجام داد). سپس با توجه به ارزش پیشنهادی که می خواهیم به مشتریان عرضه کنیم باید منابع ضروری را شناسایی کنیم. بعد از آن تکنولوژی ها و فناوری های مورد نیاز و همچنین یادگیری های لازم را شناسایی می کنیم. حتی مهم است که پروژه های تحقیقاتی برای تیم کاری خود، در شناسایی این موارد را در نظر بگیریم. در ادامه کار محصولات و خدماتی که فکر می کنیم در قالب آن می توانیم ایده یا ارزش پیشنهادی خود را به مشتری ارائه دهیم مشخص می نماییم. البته ارتباط هر یک از موارد گفته شده باید مشخص باشد. همچنین تقدم و تاخر زمانی آنها باید رعایت شود. در پایان باید بازارهای هدفی که قصد دستیابی به آنها را داریم تعیین کنیم. همچنین برند و ذهنیتی که می‌خواهیم در نظر مشتریان داشته باشیم، معین کنیم. البته همه این موارد را در قالب نقشه راه ترسیم می کنیم و محدوده زمانی و مسئولان پیگیری فعالیت ها را با هماهنگی و همفکری تیم کاری مشخص می کنیم. در حین کار هم این نقشه راه باید بصورت دوره ای بروز رسانی گردد و مشکلات و موانع با همفکری و همکاری اعضاء تیم استارتاپ برطرف شود.

در نتیجه

ما به وسیله نقشه راه به تاریخ های مهم و ضرب الاجل هایی که در کارها داریم ، در یک تصویر کلی به راحتی پی می بریم. با این ابزار می توان بهترین تصمیمات را درباره تقسیم کار بین اعضاء تیم گرفت. همچنین می‌توان از فشار بیش از حد بر یک نفر یا تیم یا منبع و از بیکاری سایر نفرات یا منابع نیز جلوگیری کرد.

در این صورت شما می توانید با نقشه راه نشان دهید که هر تیم در زمان های مشخص، باید بر روی کدام پروژه کار کند . وضعیت پیشرفت و زمان بندی کارها چگونه است. این یک راه حل برای مدیریت موثر بر استارتاپ و ارائه تصویر لحظه ای شفاف از پیاده سازی مدل کسب و کار جدید و همچنین موفقیت های بدست آمده تیمها می باشد. به محض این که کسب و کار شما رشد پیدا می کند، هدف کسب و کار شما تغییر می یابد و نقشه راه می تواند به خوبی آن را منعکس نماید. این خاصیت برنامه ریزی منعطف با ابزار نقشه راه می باشد. مخصوصا این ابزار به مدیریت صحیح منابع انسانی کمک می نماید که باعث بیشتر شدن انگیزه اعضا تیم ها می شود و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد. نقشه راه بایستی به منظور کمک به توسعه بیشتر ، در همه اهداف رشد کسب و کار ، کامل باشد.

  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *